Školní rok 2015/2016: Etickou výchovou k vzájemné důvěře a spolupráci

etika

MŠMT podpořilo náš projekt „Etickou výchovou ke vzájemné důvěře a spolupráci“ v rozvojovém programu Podpora implementace Etické výchovy do vzdělávání v základních školách a v nižších
ročnících víceletých gymnázií v roce 2016.
Více zde.

Hlavním cílem projektu je vychovat pomocí zážitkové pedagogiky osobnost sociálně pozitivního člověka, s dobrým charakterem a docílit zkvalitnění mezilidských vztahů, zlepšení sociálního klimatu ve třídách i ve škole s následným dopadem na společnost. Žáci mohou prožít, že přátelství, spolupráce, důvěra, poctivost, odpuštění a jiné lidské hodnoty mají v dnešním světě stále svůj význam. S jednotlivými tématy etické výchovy se budou seznamovat v rámci projektových týdnů.V rámci inovace školního vzdělávacího programu „Zvesela do školy i ze školy“ budou témata etické výchovy začleněna do všech vzdělávacích oblastí.
Působení na žáky bude pak systematičtější. Aby učitelé naší školy byli připraveni pracovat s aktivitami etické výchovy ve svých hodinách, budou v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků proškoleni.

Vymezení aktivit, které bude projekt realizovat:
proškolení celého pedagogického sboru v oblasti Etické výchovy v rozsahu 5x4 hod.: „Spolupráce pedagoga s rodiči“, „Práce s odměnami a tresty ve škole“, „Emoce a škola“, „motivace žáků“, „Prosociálnost a sebeúcta“
vzdělávání 1 pedagoga v rozsahu 40 hod. – „Aplikace etické výchovy v pedagogické praxi“
inovace ŠVP ZV „Zvesela do školy i ze školy“ (začlenění témat etické výchovy do
všech vzdělávacích oblastí), inovace koncepce a cílů školy a inovace Minimální preventivní strategie
realizace projektů etické výchovy v každé třídě
realizace preventivních a zážitkových projektů zaměřených na prosociální chování
dokumentace a prezentace výstupů z projektu na webu školy
vybavení ZŠ učebními pomůckami a odbornou literaturou s aspekty etické výchovy

Etická výchova představuje pro naši školu účinný nástroj primární prevence sociálně
nežádoucích jevů, protože pokud si dítě osvojí prosociální postoje a chování,
s velkou pravděpodobností vyroste v charakterního člověka.
Jedná se o projekt, který má dlouhodobý přesah.

V rámci projektu Etickou výchovou ke vzájemné důvěře a spolupráci
proběhlo již několik zážitkových a preventivních programů.
Pro žáky  1. třídy byla připravena etická dílna Buďme kamarádi
  a žáci ze 3. – 5. třídy si užili program Tajemství husích stop.
Všem se moc líbil koncert „Zdraví máme jenom jedno“,
kde děti dostaly dostatek informací, aby se vyhnuli rizikovému chování
(např. experimentování s kouřením, alkoholem či léky).
V týdnu od 30. 5.  do 3. 6. 2016 probíhal ve škole první z projektových týdnů
a to na téma : „Komunikace a mezilidské vztahy“.  Žáci si připomněli
pravidla slušného chování, uvědomili si význam pozdravu, kouzelných slovíček,
pozorného naslouchání, vyzkoušeli si, jaké to je, když někdo nemluví pravdu,
poznali nebezpečí zprostředkované informace jako možného vzniku pomluvy.
Na závěr týdne dokázali sami stanovit pravidla pro kvalitní komunikaci.

viz. Fotogalerie

Datum vložení: 20. 2. 2022 0:00