Školní rok 2020 - 22: Budování přírodní zahrady při ZŠ Křepice

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Projekt si klade za cíl vybudovat přírodní školní zahradu, která bude podnětným místem pro aktivity žáků. Místem, kde se budou setkávat s přírodou, přírodními materiály, pěstovat rostliny, ale také se budou vzdělávat. Napodobováním přirozeného přírodního prostředí může poskytovat možnost zachování společenstev původních rostlinných druhů, vývinu a rozmnožování volně žijících živočichů a žáci ji mohou využít k pozorování, výuce atd. Žáci a pedagogové zde budou moci zaznamenávat změny, kreativně pracovat s přírodními materiály a trávit více volného času v zahradě.

Hned v úvodu proběhlo certifikované školení pro pedagogy na 1. stupni ZŠ.  V rámci projektu bude vybudován altán z přírodního materiálu. V jejich okolí bude instalováno několik expozic – pocitový chodník, lesní dendrofon, didaktické prvky - pexeso s živočichy, potravními řetězci, bylinami, vyvýšené záhony, hmyzí hotel. Vše bude doplněno mobilními prvky – stoly, lavicemi a  lavičkami. Budou vysazeny stromky, keře a byliny.

Realizací projektového záměru a provedením úprav venkovního areálu s prvky přírodní zahrady bude žákům umožněna také praktická výuka v oblasti EVVO, upravený venkovní areál bude sloužit pedagogům a žákům zejména při výuce prvouky, přírodovědy, pracovních činností, výtvarné výchovy a dalších.

Žáci budou mít příležitost získané teoretické znalosti pozorovat a ověřit v přírodě a získat dovednosti v terénu v přímém kontaktu s přírodou. Prvky přírodní zahrady jsou voleny tak, aby doplňovaly učivo prakticky napříč školním vzdělávacím programem ZŠ. Na základě atraktivního prostředí, zajímavých objektů, vzdělávacích pomůcek a maximálního přímého kontaktu s přírodou je předpokladem mnohem bližší vztah k přírodě, vztah k místu, kde žijí, větší snaha o ochranu životního prostředí v budoucnosti.

Venkovní areál s prvky přírodní zahrady bude využíván nejen školou pro výuku, je vhodným místem pro bádání dětí/žáků, pokusy a pozorování jednotlivých rostlin a živočichů, pro realizaci nejrůznějších zájmových kroužků, ale rovněž poskytne ideální prostor pro aktivity a tvůrčí činnosti ve školní družině, pro realizaci akcí s rodiči a místní veřejností.

Použité materiály budou přírodního charakteru. Venkovní pozemky budou spravovány dle principů přírodních zahrad. Realizace projektu je nezbytná pro další rozvoj EVVO na ZŠ a je důležitý pro podporu komunitního života v naší vesnici.

Datum vložení: 10. 3. 2022 12:25
Datum poslední aktualizace: 10. 3. 2022 12:42